Kancelářský nábytek a jeho historie

Když se budeme bavit o kancelářském nábytku, tak je nutné zmínit se o jeho historii. Mnozí si pravděpodobně říkají, jakou že vlastně může mít kancelářský nábytek historii, když kanceláře v moderním slova smyslu jsou otázkou novověku. Skutečnost je ale taková, že kancelářský nábytek má své kořeny ve většině civilizovaných starověkých zemích. Sice se tehdy nejednalo o klasický pronájem kanceláří, ale na druhou stranu už tehdy existovaly reality v našem smyslu chápání, takže není problém si právě toto představit.

Doklady o jeho přítomnosti nalezneme například v Egyptě, Indii. Střední a Jižní Americe anebo také v Evropě. Nábytek jako takový vznikl původně jako jakási součást různých rituálů a obřadů spojených s náboženstvím. Jako příklad bychom mohli jmenovat třeba různé piedestaly, katafalky a podobné kusy nábytku.

Když začneme ve starověkém Řecku, tak právě z doby kolem roku 2 000 před naším letopočtem se zachovaly různé pohovky, stolky, ale i židle. Ve středověku je kancelářský nábytek a jeho vývoj spojen hlavně s vybavováním takzvaných dvorských kanceláří. Ty sídlily u dvora jednotlivých vládců. Dalším důležitým bodem v historii kancelářského nábytku je bezesporu vynález knihtisku. Ten byl vynalezen v 15. století Johanesem Guttenbergem a byly to právě knihtiskářské sady, které potřebovaly nějaký prostor na své uskladnění.

Z dalších mezníků v dějinách kancelářského nábytku jmenujme třeba 16. století. Právě to je spjato se samotným polstrování a výrobou čalouněného nábytku. Tehdy byly v módě velmi oblé tvary, jež byly zakrátko vystřídány kubistickou podobou vyznačující se svou geometrickou podobou. V 18. století se do popředí dostává řezbářství a kancelářský nábytek dostává zase jiné rozměry. Z dalšího vývoje jmenujme takzvané funkční období, kdy se vyráběl nábytek, jehož základním posláním byla jeho funkčnost. Jako příklad bychom měli jmenovat třeba speciální sady stolů a židlí určených výhradně ke čtení anebo ke psaní.

V dnešní době lze vybírat z nepřeberného množství různých kusů kancelářského nábytku, který se vyznačuje jak svou funkčností, tak také originálním designem.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *